• Madrimova Gulzira Shaxnazarovna
Urganch Davlat Universiteti tayanch doktaranti
Keywords:
Xiva shahri, infratuzilma loyihalari, ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish,turizm infratuzilmasi, uy-joy dasturlari, yashil makon loyihasi, transport va kommunikatsiya tizimi
Abstract
Ushbu tadqiqot 2023–2025 yillarda Xiva shahrida amalga oshirilgan ijtimoiy-iqtisodiy va madaniy loyihalarni tahlil qiladi. Shahar infratuzilmasi, uy-joy, yashil hududlar, madaniy maskanlar, shuningdek energiya, suv va telekommunikatsiya tizimlaridagi loyihalar aholi turmush darajasini oshirishga xizmat qilgan. Tadqiqot loyihalarning shahar ijtimoiy va manaviy muhitga, fuqarolarning faol ishtirokiga va Xivaning madaniy-turistik jozibadorligiga qanday tasir qilganini organadi. Natijalar shuni korsatadiki, muvofiqlashtirilgan rivojlanish tadbirlari nafaqat iqtisodiy osishga, balki shaharning estetik, madaniy va ijtimoiy qiyofasini mustahkamlashga xizmat qilgan.
References
Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan. Decree No. 154 of April 4, 2022 on Additional Measures for Comprehensive Socio-Economic Development and Improving Living Standards of the Population in Khorezm Region for 2022–2026. https://lex.uz/docs/-6212915
Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan. Decree on Additional Measures for Comprehensive Development of the Tourism Potential of Khorezm Region for 2022–2026. https://lex.uz/docs/-6212915
T. I. Davletov. Activities and Priority Tasks for Socio-Economic Development of Khiva City in 2023–2025. Khiva City Administration. https://gov.uz/oz/xivashahar/news/view/86103?utm_source=ch
Uzbekistan to Transform Itchan-Kala into the World’s First Immersive Smart Museum-City. Kursiv Media, November 21, 2025. https://uz.kursiv.media/en/2025-11-21/uzbekistan-to-tran
Ahmadjon Shokirov, Behzod Saidov. Puppet Theatre in New Building. O‘zA Reporter. Qo‘g‘irchoq teatri yangi binoda
New Underground Road Constructed in Khiva Qoraqolpog’iston Information Agency. Xivada yangi yer osti yo‘li qurilmoqda (+video) – Qoraqolpog'iston Axborot Agentligi