Andijon davlat pedagogika instituti talabasi
Cholg’uchilik, xonandalik, xor dirijorligi, milliy musiqa,muloqot, qobiliyat, ijodkor, ilg’or, tajriba, ta’lim- tarbiya.
Bugungi kunda musiqa ta’lim-tarbiyasining maqsadi va vazifasi nihoyatda mihim. Yosh avlodni milliy musiqa merosimizga vorislik qila oladigon hamda umumbashariy musiqa boyligini idrok eta oladigon va qadrlaydigon madaniyatli inson darajasida voyaga etkazishdan iborat. Buning uchun har bir o’quvchining musiqiy iqtidorini rivojlantirib, musiqa san’atiga mehr va ishtiyoqini oshirish, musiqadan zaruriy bilim va amaliy malakalar doirasini tarkib toptirish, iqtidorli o’quvchilarning musiqiy rivojlanishlari uchun zaruriy shart-sharoitlar yaratib berish-maktab musiqa ta’lim tarbiyasining asosiy vazifasidir.
;
Sharipova G. “Musiqa va uning o’qitish metodikasi” Toshkent-2006;
Umumta’lim maktablarining musiqa darsliklari (1-5 sinflar)
Yarashev, J.T. (2013). “Bukhorcha” and “mavrigi” song classes-as a national and noetic spiritual values of the Uzbek nation.
Yarashev. J. T. (2019). Research on Bukhara music heritage through axiologic features. Europen Journal of Research and Reflection in Educational Sciences vol, 7(12).
Миршаев.У. М. Миршаева. Д. А. (2020). Роль народнх песен.